יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך


 
שו"ת אונליין
רבני שו"ת מורשת
  הרב אישון שלמה
מסחר וצרכנות כהלכה
  הרב אלנקווה יוסף
כללי וטיפול בחרדה, חינוך ילדים ודיני אבלות
  מר גלברד שמואל
טעמי המנהגים ומקורותיהן
  הרב לאו דוד
שאלות הלכתיות
  הרב ערוסי רצון
משפט התורה, משנת הרמב``ם ושאלות הלכתיות
  הרב עמית קולא
הלכה ומחשבה
  הרב אברהם יוסף
שאלות בהלכה, הלכות שבת וחג.
  הרב שרלו יובל
שאלות בהלכה; מחשבה ומשנת הציונות הדתית
  מכון התורה והארץ
מצוות התלויות בארץ
  רבני מכון פועה
גניקולוגיה ופוריות, טהרת המשפחה, חתנים
  מכון עתים
ייעוץ ומידע במעגל החיים היהודי
  מכון שלזינגר לרפואה והלכה
רפואה והלכה
  מכון שילה
פסיכולוגיה קלינית-טיפול זוגי ומשפחתי, טיפול ב
  הרב איר שמחוני
שלום בית, ייעוץ זוגי, הורות
  הרב ברוך אפרתי
הלכות צבא וסוגיות אזרחיות
  הרב משולמי כתריאל
מודעות והגשמה עצמית
  הרב יעקב רוז`ה
אבלות, זיהוי חללים והתרת עגונות
 
אמונה
 
הלכה בתחום הצבאי, שבת ומועדים וטהרת המשפחה
 
בריתות
  הרב ראובן בר-כץ
זוגיות, קשיים בחיי הזוגיות והאישות
  רבני דרך אמונה
הלכות מדינה, משנת הרב קוק, משנת הציונות הדתית
  רבני מכון משפטי ארץ
דיני ממונות
  הרב שמעון בן שעיה
גישור כהלכה - זוגיות, שלו``ב, גירושין, אישות

פרשת השבוע

דף הבית » פרשת השבוע » סיפור לפרשה - נועם שבת » משלוח מנות  גליון 27, פרשת צו
moreshet.co.il
בית אל  

חיפוש גיליון
 
חיפוש פרשה
הצג חפש
 
פרשה
   ערך לחיפוש
חפש

משלוח מנות ( /ידידיה שילהגיליון 27 פרשת צו כ``ג אדר ב, תשס``גסיפור השבוע )

זה קרה בעיצומו של חג הפורים. הרב אלימלך, רב השכונה, ישב בראש השולחן, כמה ספרים היו פתוחים לפניו, והוא היה דורש רעיונות על חג הפורים.
מדי פעם היתה נפתחת הדלת, ואנשים נוספים נכנסו פנימה, כשבידם משלוח מנות. הרב היה מקבל את משלוח המנות, ומעביר אותו לבנו. משם היה מגיע המשלוח אל הרבנית, וערמה גדולה של משלוחי מנות הצטברה במטבח. הרב והרבנית ומשפחתם, לא היו זקוקים לכל המנות הללו. בכל מוצאי פורים, היו המנות הללו מוצאות את דרכם לבתי העניים בעיר.
והנה נשמעו מבחוץ קולות של שירה מתקרבים אל בית הרב. מן החלון נראו תלמידי הישיבה מתקרבים בריקודים. חלקם היו מחופשים בכל מיני תחפושות צבעוניות ומבדחות. הדלת נפתחה ובחורי הישיבה נכנסו פנימה. הרב אלימלך קם ממקומו והחל לרקוד עימם סביב השולחן. אחדים מן התלמידים התקרבו, והניפו את הרב אלימלך על כתפיהם. הרב אלימלך ניסה למחות בעדם, אבל לא כל כך הצליח. אחר כך הופסקו הריקודים והרב אלימלך התחיל לדרוש דברי תורה על מגילת אסתר, ועל תוקף קדושתו של חג הפורים.
לפתע נכנס אדם אחד, שניכר עליו שלא זמן רב הוא שומר תורה ומצוות.
"אפשר לראות את פניו של כבוד הרב"? שאל האיש ההוא.
"אתה"? התפלאו כמה מן הנוכחים בבית הרב.
על מנת להבין מדוע התפלאו צריך להפסיק כאן, ולעבור לספר על שמעון כהן שהגיע כעת לבית הרב.
שמעון כהן היה אימת השכונה. בגיל צעיר נאלץ לעזוב את בית הספר, מפני ששום מורה לא הצליח להשתלט עליו. הוא הצטרף לחבורות רחוב והחל להתדרדר. בהתחלה הוא היה גונב סיגריות מן המרכול, בשביל בחור יותר גדול שהפעיל אותו. אחר כך התחיל לעשן בעצמו, והיה צריך לגנוב בעצמו. הבעלים של המרכול שם לב שבכל פעם ששמעון היה שם התגלו כמה חוסרים, אולם אף פעם הוא לא הצליח לתפוס אותו על חם. הוא החליט להציב מצלמות מעל שורות המדפים על מנת לגלות את הגנב. בלילה שאחרי התקנת המצלמות ערך שמעון "ביקור" במרכול. הוא לבש לראשו מסכה שחורה שכיסתה את פניו, וניפץ את המצלמות שהוצבו בתיקרת המרכול.
כשגדל שמעון הפסיק להתעסק בסחיבות קטנות. כעת נעשה פורץ מקצועי. הוא היה פורץ למכוניות וגונב משם את מכשיר הרדיוטייפ, היה מתפרץ לבתים וגונב מכשירים יקרי ערך, וכסף מזומן. שום מנעול או מכשיר אזעקה לא עמד בפניו.
כעת היה שמעון מסומן במשטרה כאחד מראשי הכנופיות, ובלשים עקבו אחריו. שמעון כבר לא היה זקוק לעבוד בעצמו. עבריינים חדשים עבדו בשבילו. הוא התחיל להכנס לתחום חדש, שוד. הוא היה שודד בשיטה מקורית. הוא היה מתחפש לאישה. כשהגיע תורו מול הקופה, הוא היה שולף את האקדח מול הקופאית ודורש את הכסף. שניים מחבריו שהתחפשו גם הם, שלפו אקדחים ודאגו שאף אחד לא ינסה להתקשר למשטרה או להפריע, במהלך השוד.
שמעון שדד כמה סניפי בנקים, וגילה ששוד הבנק משתלם הרבה יותר מהתפרצויות וגנבות. הסכומים שהצליח להשיג בבת אחת, היו הרבה יותר גדולים. אולם, כאן הוא נתקל בבעיה שלא ציפה לה. כנופיה אחרת של עבריינים התחילה לשגר לשמעון כהן אזהרות, שהוא פולש לתחום שלהם, והם לא יסבלו את הדבר הזה. על בעיה זו שמעון לא חשב אפילו. הוא ידע שהעבריינים המתחרים לא יסגירו אותו למשטרה, כי זה לא דבר מקובל בעולם הפשע. הוא העדיף להתעלם מן האזהרות שלהם, כי הוא לא לקח אותם ברצינות. לשליח מטעם הכנופיה אמר שמעון: "תגיד לבוסים שלך, שאין להם שום זכות להתערב במה שאני עושה. "כל הקודם זוכה".
שמעון המשיך לשדוד בנקים, ולצבור סכומי עתק. לילה אחד הוא שמע קולות מכיוון הדלת של ביתו. הוא יצא מן החלון לכיוון החצר, וראה שדלת הכניסה של ביתו בוערת. מישהו שפך בנזין על הדלת והצית אותה. שמעון לקח במהירות את הצינור מן הגינה וכיבה את הדלת. ליתר ביטחון הוא שכר חברת שמירה שישמרו היטב סביב ביתו. בינתיים הוא לא חשב לבטל תוכניות. למחרת הוא שדד סניף בנק נוסף.
למחרת בבקר התניע שמעון את ריכבו. קול של פיצוץ קל נשמע. שמעון מיהר לעזוב את הרכב. אך יצוא יצא מן הרכב והתרחק מעט, התפוצץ הרכב כולו ועלה באש. שמעון ניצל בנס. המקרה פורסם בכל העיר, והגיע גם לחדשות ולעיתון.
"פיצוץ במכוניתו של העבריין", זעקו הכותרות. "שמעון כהן, עבריין מוכר למשטרה, ניצל בנס מניסיון התנקשות בחייו. כשהתניע את ריכבו נשמע פיצוץ, ומסיבה בלתי מובנת לא התפוצץ מיד כל חומר הנפץ. לדברי חבלן המשטרה שבדק את הרכב, הפיצוץ הראשון הפעיל רק חלק מן המטען, והחלק העיקרי של המטען התפוצץ כתוצאה מן הדליקה שפרצה ברכב. בשניות המעטות שבין שני הפיצוצים הספיק העבריין שמעון כהן, להמלט. שמעון היה מזועזע. זו היתה הפעם הראשונה שהיה כפסע בינו ובין המוות. גם הפירסום של שמו בעיתונים כראש קבוצת עבריינים היסב לו צער רב.
שמעון כהן ניצב כעת על פרשת דרכים. היו לפניו שתי אפשרויות. או להלחם בכנופיה המתחרה עד הסוף, ולגמול להם בהתנקשות דומה בראש הכנופיה שלהם, או לרדת מן העץ הגדול שטיפס עליו. שמעון הבין לפתע לאיזה מצב נקלע. הוא הבין שכעת יצטרך לסכן את חייו במלחמת כנופיות שמתנקמות זו בזו ללא תוחלת. מצד אחד, היה לו קשה לעזוב כעת את המערכה, ולהחשב לפחדן, מצד שני, הוא לא רצה לסכן את חייו. שמעון החל לחשוב ברצינות על מהות החיים.
"מה יצא לי מזה"? חשב לעצמו. "למות סתם בשביל משחקים של כסף וכבוד"?
הוא החליט לבטל את השוד שתיכנן לאותו היום.
שמעון חשב לעצמו כיצד יוכל להתחיל דרך חדשה, ולעזוב את חיי העבריינות. הוא הכיר את עצמו היטב, וידע שיהיה לו מאוד קשה לשנות את אורח חייו.
"איך אוכל להחזיק מעמד ולא להתפתות ולחזור לחיים של עבריינות? ישנה רק דרך אחת שמצילה את העבריינים. חזרה בתשובה".
בשעת לילה מאוחרת הוא דפק על דלתו של רב השכונה, הרב אלימלך, וסיפר לו את סיפור חייו ואת החלטתו. הרב אלימלך יעץ לו להתרחק מן הסביבה שלו, וללכת ללמוד בישיבה לבעלי תשובה בצפון הארץ. כל כשרונותיו ומרצו של שמעון כהן, עברו ללימוד התורה. לפתע התברר לו שהוא חשוב מאוד, הוא כהן. הוא עולה ראשון לתורה, וזוכה לברך את העם. ואם ירצה השם, גם יזכה לעבוד בבית המקדש. כיוון שהיה שם רק כמה חודשים לא הספיק עדיין לשנות את מלבושו ולגדל את זקנו, ורק הכיפה הגדולה שחבש על ראשו, העידה על הנסיון לשנות את הכיוון.
כעת ניצב שמעון כהן בבית הרב אלימלך בעיצומו של חג הפורים. כשנכנס, היו כאלו שרטנו בחוסר שביעות רצון, היו כאלו שנרתעו הצידה בבהלה. אולם, הרב אלימלך קם ממקומו, התחבק עם שמעון וברכו בפורים שמח.
אחר כך נטל הרב את משלוח המנות, הוציא משם עוגה גדולה, פרס ממנה פרוסה, ובירך עליה בקול רם. אחר כך נתן לכולם לטעום מן העוגה.
למראה האנשים המתפלאים אמר הרב:
"דעו לכם, שמשלוח המנות הזה, חביב עלי ביותר, כי הוא מבטא היטב את פורים. בפורים היהודים שהיו חייבים כליה, חזרו בתשובה שלימה. זה מהותו של חג הפורים. והנה עומד לפנינו יהודי שכמעט שכבר היה בעולם הבא, וכעת חוזר בתשובה שלימה.
דעו לכם, שיש מדרגות בקורבנות. יש קורבנות שהם קודש קודשים, כמו עולה. ויש קודשים קלים, כמו שלמים וקורבן פסח. אבל חטאת ואשם הם קודשי קודשים. כמו שכתוב: "קדש קדשים היא כחטאת וכאשם" מדוע? הרי הם באים לכפר על עבירה?
מסביר האברבנאל: שהחטאת והאשם הם קודש קודשים, כי את הקורבנות הללו מביאים על מנת לחזור בתשובה על החטאים, ולכן הם חביבים לפני הקב"ה כפי שאמרו חכמינו: "במקום שבעלי תשובה עומדים, אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד".
הרב אחז בידו של שמעון והחל לרקוד סביב השולחן. כל הנוכחים הצטרפו לריקוד ושרו עם הרב אלימלך: "שובו אלי ואשובה אליכם".פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines