יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך


 
שו"ת אונליין
רבני שו"ת מורשת
  הרב אישון שלמה
מסחר וצרכנות כהלכה
  הרב אלנקווה יוסף
כללי וטיפול בחרדה, חינוך ילדים ודיני אבלות
  מר גלברד שמואל
טעמי המנהגים ומקורותיהן
  הרב לאו דוד
שאלות הלכתיות
  הרב ערוסי רצון
משפט התורה, משנת הרמב``ם ושאלות הלכתיות
  הרב עמית קולא
הלכה ומחשבה
  הרב אברהם יוסף
שאלות בהלכה, הלכות שבת וחג.
  הרב שרלו יובל
שאלות בהלכה; מחשבה ומשנת הציונות הדתית
  מכון התורה והארץ
מצוות התלויות בארץ
  רבני מכון פועה
גניקולוגיה ופוריות, טהרת המשפחה, חתנים
  מכון עתים
ייעוץ ומידע במעגל החיים היהודי
  מכון שלזינגר לרפואה והלכה
רפואה והלכה
  מכון שילה
פסיכולוגיה קלינית-טיפול זוגי ומשפחתי, טיפול ב
  הרב איר שמחוני
שלום בית, ייעוץ זוגי, הורות
  הרב ברוך אפרתי
הלכות צבא וסוגיות אזרחיות
  הרב משולמי כתריאל
מודעות והגשמה עצמית
  הרב יעקב רוז`ה
אבלות, זיהוי חללים והתרת עגונות
 
אמונה
 
הלכה בתחום הצבאי, שבת ומועדים וטהרת המשפחה
 
בריתות
  הרב ראובן בר-כץ
זוגיות, קשיים בחיי הזוגיות והאישות
  רבני דרך אמונה
הלכות מדינה, משנת הרב קוק, משנת הציונות הדתית
  רבני מכון משפטי ארץ
דיני ממונות
  הרב שמעון בן שעיה
גישור כהלכה - זוגיות, שלו``ב, גירושין, אישות

פרשת השבוע

דף הבית » פרשת השבוע » באהבה ובאמונה » וַיִּיקַץ יַעֲקֹב מִשְּׁנָתוֹ גליון 1, פרשת ויצא
moreshet.co.il
שדרות המאירי 2 קרית משה ירושלים   מספר פקס   02-6514820   מספר טלפון  02-6511906

חיפוש גיליון
 
חיפוש פרשה
הצג חפש
 
פרשה
   ערך לחיפוש
חפש

וַיִּיקַץ יַעֲקֹב מִשְּׁנָתוֹ ( גיליון 1 פרשת ויצא , כללי )

. לפ' ויצא/ זיו רוה
"וַיַּחֲלֹם וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָּב אַרְצָה וְרֹאשׁוֹ מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱ-לֹהִים עֹלִים וְיֹרְדִים בּוֹ. וְהִנֵּה ה' נִצָּב עָלָיו וגו"' אָמַר רַבִּי אַבָּהוּ, מָשָׁל לְבֶן מְלָכִים שֶׁהָיָה יָשֵׁן עַל גַּבֵּי עֲרִיסָה וְהָיוּ זְבוּבִים שׁוֹכְנִים עָלָיו, וְכֵיוָן שֶׁבָּא מֵנִיקְתּוֹ שָׁחָה עָלָיו מֵנִיקְתּוֹ וּבָרְחוּ מֵעָלָיו, כָּךְ בַּתְּחִלָּה וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱ-לֹהִים עֹלִים וְיֹרְדִים בּוֹ, כֵּיוָן שֶׁנִּתְגַּלֶּה עָלָיו הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא בָּרְחוּ מֵעָלָיו" (בר"ר סט, ג).
מה מוסיף רבי אבהו במשלו בהבנת הפרשה? מדוע משולים המלאכים לזבובים? ומפני מה ברחו בגילוי כבוד ה', אדרבא, במקום שכבודו ית' יראה, יראו שם משרתיו עושי רצונו, עד"ה: " וּבָא ה' אֱלֹהַי כָּל קְדֹשִׁים עִמָּךְ" (זכריה יד', ה').
הקדמה. הרמב"ן (על בראשית יב ו) מבאר, כי "'כל מה שאירע לאבות סימן לבנים' (תנחומא ט), ולכן יאריכו הכתובים, בספור המסעות, וחפירת הבארות ושאר המקרים, ויחשוב החושב בהם, כאלו הם דברים מיותרים אין בהם תועלת, וכולם באים ללמד על העתיד." וכן מבאר המלבי"ם, שכל מה שיארע בענפים היה בכוח בשורש, על כן יציאת יעקב מארץ ישראל, סימן היא לבניו אודות גלות אדום, האחרונה הארוכה והקשה מכל הגלויות.
ע"פ עיקרון זה מבאר הרב קוק זצ"ל את המדרש הנ"ל (במדבר שור עמ' קצט). יעקב נמשל לבן מלכים הישן בינקותו בעריסה. כוחות חייו מצומצמים, טרם יצאו רבים מהם אל הפועל, גם חושיו רדומים. כן עם ישראל בגלותו כל עוד לא בא אל תכלית שלמותו הראויה לו במלוא שיעור קומתו. הזבובים השוכנים עליו, משל הם לרוחות ודעות אומות העולם, המנוגדות מאד לדעת וסדר הנהגת ישראל בעולם.
בתקופתנו, אין אנו ב'אתחלתא דגאולה', אלא הגאולה כבר החלה (הרצי"ה). "אמר רבי אבא אין לך קץ מגולה מזה, שנאמר "וְאַתֶּם הָרֵי יִשְׂרָאֵל עַנְפְּכֶם תִּתֵּנוּ וּפֶרְיְכֶם תִּשְׂאוּ לְעַמִּי יִשְׂרָאֵל כִּי קֵרְבוּ לָבוֹא" (יחזקאל לו, ח, סנהדרין צח א). 'קץ מגולה', מתפרש מלשון 'יקיצה', והינו תהליך האורך זמן. אדם המקיץ משנתו, אין כל כוחותיו נעורים מיד על אף שישן שעות ספורות בלבד, כל שכן עם, המתעורר מתרדמה ארוכה בת כאלפיים שנה, זמן יחלוף עד יעמוד על רגליו, במלוא חיוניותו וצלילות כל חושיו ויכולותיו הרוחניים. כוחותיו הגשמיים יחזרו לתפקד בראשונה, ורק בשלבים מאוחרים יותר, גם כישרונותיו הרוחניים יחלו לפרוח. במצב הקטנות, השינה ואף ההתאוששות ממנה, זבובים מרחפים סביבו, כביטוי למדרגת חיים לא שלמה המזמינה אליה חסרונות. זבוב כידוע מגיע ממרחקים, הוא נושא עמו חיידקים מזיקים, יצר הרע דומה לזבוב ויושב בין מפתחי הלב (ברכות סא א), וכוחו של זבוב זה לנתק את האדם מנשמת אלוהים אשר בקרבו, לטשטש את זהותו האלוהית בעיני עצמו.
על פי רוב, מלאכי אלוהים מצטיירים כקדושי עליון, מדוע הם משולים כאן לזבובים? מבאר שם הרב קוק שרבש"ע מרומם את אומות העולם בצורה הדרגתית, אט אט עד שיגיעו לתכליתם הנרצית. ישנן דעות והנהגות העולות ומתקבלות בתקופה מסוימת כגון קומוניזם, דמוקרטיה, פלורליזם וכד', ובתקופה אחרת יורדות, ועולות אחרות תחתיהן, הנראות בדעת אנוש שיצליחו יותר. אולם, לישראל מצד מעלתן ותורתם, מצד שייכותם המוטבעת לאור ה' השלם והנצחי החי בקרבם, ההנהגות והשיטות המשתנות המתאימות לגויים, הן בלתי נצרכות ואף מזיקות. מציאותן ונוכחותן מתאפשרת רק במצב הקטנות והשינה. "ואיך יקום יעקב בהיותו קטן, להנהיג הנהגה שהיא רחוקה מסדר הרוח השורר בעולם ע"פ התולדה, שהמה באמת מלאכי אלהים העולים ויורדים על הסלם?", סדר חיינו עלול להיות מושפע, אף אנו מצפים מעצמנו, להתנהלות בתבניות ונורמות מקובלות, שלגויים הן כמלאכים מרוממים לפי מעלתם, ולנו זרות נוראה!
ברגע שמופיעה מינקת התינוק, ברגע שכבודו ית' מתגלה אלינו בהשגחה פרטית, "וְהִנֵּה ה' נִצָּב עָלָיו", כל הנמיכות המדבקת נעשית בלתי רלוונטית, ופורחים מאיתנו כל הזבובים, כל המחשבות וההנהגות שאינן עצמיות לישראל, המיובאות מבחוץ. "כֵּיוָן שֶׁנִּתְגַּלֶּה עָלָיו הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא בָּרְחוּ מֵעָלָיו". ובשלב הבא, דווקא כשישראל ישאבו מבארם, יזנחו גם הגויים את סברותיהם ויבואו לשאוב הדרכה מאור ה', דרך עם ישראל. "וַיִּיקַץ יַעֲקֹב מִשְּׁנָתוֹ וַיֹּאמֶר אָכֵן יֵשׁ ה' בַּמָּקוֹם הַזֶּה וְאָנֹכִי לֹא יָדָעְתִּי. וַיִּירָא וַיֹּאמַר מַה נּוֹרָא הַמָּקוֹם הַזֶּה אֵין זֶה כִּי אִם בֵּית אֱלֹהִים וְזֶה שַׁעַר הַשָּׁמָיִם".
"מה אומללים הם הולכי חשכים! מה עלובים הם אותם שאין להם אלהי אמת, במדעם וברצונם, בדמיונם ובמעשיהם! ומה מאושרים הם המתהלכים לפני ד', השמחים באור זיוו, "בשמו יגילון כל היום ובצדקתו ירומו"! הלב מתכווץ מרוב צער על האפלה האיומה, שבני אדם יושבי חושך נתונים בה. היושר הפנימי דוחק את הנשמה להאיר את אבוקת חיי האמת, להרים נס לרבים. ישראל אוצר החיים הוא בעולם, בהויתו ממוזגת היא הדעת את ד' אלהי אמת, בתחיתו יחיה את העולם, יסיר את המסכה הנסוכה על כל הגוים, את האפלה של הכפירה, שהיא המות המכוער לעולם כולו, המתהלך כקטב. יקום ישראל על רגליו, יתרומם בגבורה בארץ חמדתו, יביע את אמרת נבואתו ממקור חיי נשמתו, יקיץ לתחיה את גרעיני החיים האלהיים הנרדמים בלב כל אדם וכל חי, כל הנשמה תהלל יה, הללויה!" אורות התחיה עב'.


פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines