אליהו הנביא / מבוא / חיבורו של הרב ד''ר ש.ז. כהנא לאליהו

חיבורו של הרב ד''ר ש.ז. כהנא לאליהו
הרב ד"ר ש.ז. כהנא (שז"ך) היה קשור לאליהו בכל נימי נפשו. בדמיונו הוא ראה את אליהו עומד מולו ומשוחח עימו. בתור מנכ"ל משרד הדתות וכשותף בכיר לבנין המדיני, ראה הרב כהנא את ה - ואו של אליהו כמטה, מטה חובלים, מטה זעם אך גם מטה הליכה. עימו מכנס אליהו את נדחי ישראל.
 


במסגרת עבודתו כמנכ"ל משרד הדתות פיתח שז"ך את המקומות הקדושים וביניהם ייחס חשיבות רבה למערת אליהו שבהר הכרמל. הוא אסף מקורות הסטוריים על המערה. השקיע זמן וכסף בפיתוחה וערך בה תפילות והתוועדויות.

הפעילות סביב המערה גרמה לכך שאנשים רבים, בהם גם "עמך ישראל", אנשים פשוטים, עלו למערה, אם כבודדים או כמשפחות, כדי לבקש בקשותף לערוך סעודות הודיה,או סתם להדליק נר ולהתפלל.

שז"ך ערך כינוסים שונים בנושא אליהו ותמיד היה הנואם המרכזי בכינוסים אלה
כך למשל בעיתון הארץ משנת 61 אנו מוצאים כתבה גדולה על :
הכינוס השני של חוקרי הפולקלור היהודי, המוקדש הפעם לנושא:
אליהו הנביא במנהגים ובמסורות ישראל.

שז"ך השקיע מאמצים בקיום סעודות מלווה מלכה לתושבי תל אביב, עיר מגוריו, במוצאי שבתות ובהם הירבה לדבר על אליהו, העתיד לבוא במוצאי שבת.

שז"ך גם היה נוהג לקשר את אליהו לחלוצים ולבנין הארץ. בעיניו ראה את אליהו מוביל את ספינות המעפילים ומנווט את דרכן בחשכה אל חיפה – עירו. כיצד מסייע אליהו, הנראה כלפי חוץ כפועל פשוט,לבנות בתים בישראל , וכיצד הוא פועל מאחורי הקלעים להביא לתמיכת העולם בהקמת המדינה .

במיוחד הרבה שז"ך לדבר על הפסוק המפורסם במלאכי "הנה אנוכי שולח לכם את אליהו הנביא... והשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם" את החצי הראשון של הפסוק "והשיב לב אבות על בנים" כולנו מבינים, נהג שז"ך לומר. תפקידו של אליהו הוא להעביר את יראת השמים, אהבת ה' ולימוד התורה שיש באבות גם לבנים. אולם מה פרוש "ולב בנים על אבותם" ? מה יש בהם בבנים שאין באבות? כך היה שז"ך חוזר ושואל.
והוא אף היה עונה – בבנים יש התלהבות, רצון לעשות שינוי, ליצור, להקים ארץ חדשה. הצעירים מנסים ומעיזים, בונים ויוצרים, את הכוחות האלה צריך להעביר גם לאבות.
היה ברור לו לשז"ך כי הפסוק מדבר על החלוצים שעזבו את משפחותיהם ברוסיה ועלו לארץ, התישבו בה, החיו אותה מחדש והביאו את הוריהם, את האבות, אחריהם.

לאחר ששז"ך נפטר נשארו בידינו הרבה כתבים , סיפורים ורעיונות תורניים שנותרו בכתב יד אנו אספנו אותם וערכנו אותם מחדש.

חזור

 
www.moreshet.co.il
להארות והערות
Email:
cohnga@mail.biu.ac.il :דואר אלקטרוני

פקס: 5662720-02-972