ספורי ארץ ישראל - ג'
אבני הארץ

השטח של שלשת הכסאות זרוע אבנים גדולות. אומרים שאלה הם אבני הענק שזרק שמשון על הפלישתים בשעה שעלו מהשפלה והתנפלו על ערי יהודה לכבשם.
אולם אבנים נמצאות לא רק כאן. הארץ משופעת באבנים. מנין כל כך הרבה אבנים בארץ ישאל ?
אגדה אחת קשורה באבני הבזלת השחורות הפזורות על פני כל הארץ.
אבנים אלו מספרת האגדה, הן דמעותיו של יעקב אבינו, כשהביאו לו בניו את הבשורה הרעה שטרף טורף יוסף, התייחס אליהם בספקנות. לבו אמר לו שהוא חי, ועל כן יצא לחפשו. וכך עבר את כל הארץ לאורכה ולרוחבה כשהוא בוכה ועיניו זולגות דמעות. ובכל מקום שנפלה דמעה היא הפכה לאבן שחורה – סימן לצער ולאבלות.
הבדואים בישראל יודעים לספר אותה אגדה על בנות יעקב אבינו, אחיותיו של יוסף שהלכו אף הן לחפש את אחיהם שאבד, והיו משוטטות בכל קצות הארץ ובכל מקום שנפלו דמעותיהן נעשתה האדמה צחיחה וקשה כאבן.
אגדה אחרת מספרת , שכל דיבה ודיבה שיהודי מוציא רעה על הארץ הופכת הדיבה לאבן ונופלת על אדמת ישראל ואין תקנה אלא ע'י סקול מתוך חיבת הארץ כדברי הנביא: "סולו סולו המסילה סקלו מאבן".
וכך היו נוהגים גדולי הצדיקים הראשונים של הישוב הישן, שבשעה שחגגו הנחת אבן פינה לבנין שכונה חדשה בירושלים, היה כל אחד טורח בעצמו, נוטל ומסקל מספר אבנים מהשטח ומניחה בתוך החפירה, להראות את עוצם אהבתם לבנין ירושלים.
אגדה עממית אומרת , שכל יהודי העולה לארץ זורק את האבנים הקשות של לבו והן נופלות על אדמת הארץ, לקיים מה שנאמר :והסירותי את לב האבן מקרבכם ונתתי לכם לב בשר".


קישורים לדפים פנימיים


 
 
טופס תגובה
אם את\ה מעונין\ת בחומר נוסף, או בהרחבת מידע על הנושא, כתוב אלינו במכתב המצו'ב.
:* כותרת התגובה
:* שם פרטי
:* שם משפחה
:טלפון
:דואר אלקטרוני

אימות תווי בדיקה*:
נא הקלד את התווים שאתה רואה בתמונה למעלה .
* לא משנה אות גדולה או קטנה
:תגובת הגולש

חזור

 
www.moreshet.co.il
להארות והערות
Email:
cohnga@mail.biu.ac.il :דואר אלקטרוני

פקס: 5662720-02-972